2018 Schedule: January 13 & 14

Download the PDF Schedule

1. On the Street

118 Ave between 93 & 94 Street | Sponsored by Global Edmonton

Saturday

Time Act
Noon – 5:45 pm Street hockey tournament, Round-robin action
Noon – 5:45 pm Horse & Wagon Rides (92 St between 118 & 119 Ave)
Noon – 6:00 pm Keep your eyes open for: National Stiltwalkers of Canada • The Trollsons • Jasper National Park• Elk Island National Park• Odins Ravens Vikings• Giant Fridge Magnet Poetry Project • Log Sawing Competitions • Jack Axe Knife Throwing, Buck Sawing & the Hercules Hoist

Sunday

Time Act
Noon – 5:45 pm Street hockey tournament playoffs and championship game, 2018 Skills Tournament
Noon – 5:45 pm Horse & Wagon Rides (92 St between 118 & 119 Ave)
Noon – 6:00 pm Keep your eyes open for: National Stiltwalkers of Canada • The Trollsons • Jasper National Park • Elk Island National Park • Odins Ravens Vikings • Jack Axe Knife Throwing, Buck Sawing & the Hercules Hoist • Giant Fridge Magnet Poetry Project

2. The Carrot Community Arts Coffeehouse

9351 – 118 Avenue | Sponsored by The Carrot Community Arts Coffeehouse

Saturday

Time Act
12:15 pm Émilie Laroche
1:15 pm Marc Halun
2:15 pm Birch Island
3:15 pm Daniel Gervais
4:15 pm Robert Walsh
5:15 pm Mélodivine
6:15 pm Dr. Blu
7:45 pm Munya

Sunday

Time Act
12:00 pm Harmony Staff
12:45 pm Hoop Dancer
1:00 pm Zemlia Trio
2:00 pm Gus Butcher
2:50 pm Joyanne & Christina
3:30 pm Chris (Kobzar) Kyrzyk
4:15 pm Stefan Shewchuk
5:15 pm Borch Bros.

3. The Nina Haggerty Centre for the Arts

9225 – 118 Avenue | Sponsored by The Nina Haggerty Centre for the Arts

Saturday

Time Act
12:15 pm Les Marionnettes
1:15 pm Gus Butcher
2:15 pm Marc Halun
3:15 pm Petite Chorale Saint-Jean
3:50 pm Allison Morin
5:15 pm Ariane Mahryke Lemire

Sunday

Time Act
12:00 pm Chaika
1:15 pm Harmony Staff
2:15 pm Zemlia Trio
3:00 pm Stefan Shewchuk
4:00 pm Joyanne & Christina
4:30 pm Chris (Kobzar) Kyrzyk
5:15 pm John Calverley

4. Pipon Village

91 Street & 118 Avenue | Sponsored by River Cree Casino

Saturday

Time Act
Noon – 6:00 pm Welcome to Treaty 6 Territory, — enter Pipon Village and enjoy fresh Bannock and Jam, try some snowshoeing, learn a traditional craft, check out the artisans, talk to a northern trapper, and listen to some amazing musicians and storytellers in the Big Bear Yurt.

Sunday

Time Act
Noon – 6:00 pm Welcome to Treaty 6 Territory, — enter Pipon Village and enjoy fresh Bannock and Jam, try some snowshoeing, learn a traditional craft, check out the artisans, talk to a northern trapper, and listen to some amazing musicians and storytellers in the Big Bear Yurt.

5. Big Bear Yurt Stage

91 Street & 118 Avenue (Pipon Village)

Saturday

Time Act
12:30 pm Hand drum singers
1:15 pm Lakota Tootoosis
2:00 pm Brianna Lizotte
3:15 pm Gus Butcher
4:00 pm Mat Cardinal
4:30 pm Jay Gilday
5:00 pm Celeigh Cardinal
6:30 pm Rumba Caliente Canadá Band
9:00 pm Munya

Sunday

Time Act
12:30 pm Hand drum singers
1:15 pm Waniya Cardinal
2:00 pm Brianna Lizotte
3:15 pm Gus Butcher
4:00 pm Mat Cardinal
4:30 pm Jay Gilday
5:00 pm Celeigh Cardinal

6. New Moon Pavilion

91 Street & 118 Avenue | Sponsored by Servus Credit Union

Saturday

Time Act
12:30 pm Burundian Dancers/Danseuses burundaises
1:15 pm Métis Child & Family Jiggers
2:15 pm Zéphyr
3:00 pm Wajjo African Drummers
3:45 pm Calvin Vollrath
4:15 pm River Cree Pow Wow Dancers
5:00 pm Kitchen Party (Featured musicians: Daniel Gervais, Calvin Vollrath, Alex Kusturok, Deana Dolstra)

Sunday

Time Act
12:00 pm Vinok Musicians
1:15 pm Shumka School ‘Malanka Suite’
1:45 pm Fiddle Interlude
2:00 pm Marango Pie
3:00 pm Ukrainian Kitchen Party (Featured musicians/bands include: Calvin Vollrath, John Calverley, Jay & Georgia Kuchinsky, Marango Pie, The Diamonds, and Harmony Staff)
4:00 pm River Cree Pow Wow Dancers
4:30 pm Cheremosh & Cheremosh School of Dance with musical interlude by RUTA

7. The Hearth

Inside Alberta Avenue Community League (9210 – 118 Ave) | Sponsored by Kingston Ross Pasnak LLP

Saturday

Time Act
12:00 pm Pascal Lecours & Mauvais Caractères
1:00 pm Festival Welcome & Greetings
1:15 pm Cristian de la Luna & Raphael Freynet
2:00 pm Calvin Vollrath
3:00 pm Les Marionnettes
4:00 pm Tourtière Contest
5:00 pm Pascal Lecours & Mauvais Caractères
6:30 pm Deep Freeze Festival Round Dance

Sunday

Time Act
12:00 pm Diamonds Trio
1:00 pm Vinok Musicians
2:00 pm Jay & Georgia Kuchinsky & Friends
3:00 pm Brianna Lizotte
3:50 pm RUTA
4:15 pm Calvin Vollrath
5:15 pm Marango Pie Quartet

Enoch Cree Nation Round Dance

Saturday 6:30 pm – 12:00 am (Midnight)
The Hearth Stage inside Alberta Avenue Community League (9210 – 118 Avenue)

Join us, admission is Free!

Come learn and share in this very special community celebration presented by Enoch Cree Nation.

 

Frequently Asked Questions*

Who can come to Round Dance?

Everyone is welcome! Bring your family and friends from little ones to the older ones, it’s a community gathering of all people.

Is there a schedule of activities?

Round Dance starts at 6:30 pm, but you are welcome to come anytime during the evening and stay for as long as you wish as we dance throughout the evening.

What can I expect at a Round Dance?

Lots of drumming, singing and dancing! You do not need to know how to round dance to attend, please join us and learn by watching for a while or just joining hands in the circle and going with the flow.

What should I wear?

Come as you are. Traditionally, women wear long skirts to Round Dance. That being said, you are welcome to wear whatever you feel comfortable in.

*Provided by University of Alberta Round Dance.

8. Tom Fool’s Ice Kingdom

Behind Community League (9210 – 118 Ave) | Sponsored by Rebel Heart Trucking

Saturday

Time Act
Noon – 10:00 pm Ice skating, ice slide
Noon – 10:00 pm Olde tyme curling
Noon – 10:00 pm Family winter outdoor fun: • Frozen x’s and o’s • Into the Winter Grove Bean Bag Toss • Take your Deep Freeze selfie in our iced photo landscape
Noon – 8:00 pm Hot dog & marshmallow roast *purchase tickets at info booth

Sunday

Time Act
Noon – 6:00 pm Ice skating, ice slide
Noon – 6:00 pm Olde tyme curling
Noon – 6:00 pm Family winter outdoor fun: • Frozen x’s and o’s • Into the Winter Grove Bean Bag Toss • Take your Deep Freeze selfie in our iced photo landscape
Noon – 6:00 pm Hot dog & marshmallow roast *purchase tickets at info booth

9. Alberta Avenue Park

93 Street & 118 Avenue | Sponsored by Alberta Avenue Community League

Saturday

Time Act
Noon – 5:00 pm Family outdoor fun, toboganning
6:00 pm Fireworks

Sunday

Time Act
Noon – 6:00 pm Family outdoor fun, toboganning

10. Northern Lights Beer Garden & Ice Bar

North of 118 Avenue in the Giant Igloo | Sponsored by Blindman Brewing

Saturday

Time Act
12:00 pm Daniel Gervais
1:00 pm Mireille Moquin
2:00 pm Émilie Laroche
3:00 pm Ariane Mahryke Lemire
4:00 pm Giselle Lemire
5:00 pm Les Marionnettes
6:00 pm Joël Lavoie
7:00 pm Robert Walsh & Mireille Moquin
8:00 pm Robert Walsh
9:30 pm World Music

Sunday

Time Act
12:00 pm Gus Butcher
12:45 pm Calvin Vollrath
1:40 pm Diamonds Trio
2:40 pm Chaika
3:15 pm Borch Bros.
4:15 pm Jay & Georgia Kuchinsky
5:15 pm Diamonds Trio

11. Bedouin Beats

11805 – 94 Street | Sponsored by Bedouin Beats

Saturday & Sunday

Time Act
Noon – 6:00 pm You are in for a sparkly winter treat as dancers from across Alberta bring their talents and love for bellydance as an art form to our stage.

Bedouin Beats presents the Diamond Dream Stage inside our toasty studio and store at 11805 – 94 Street! Come and warm up with us as we dazzle you with bellydance in all its forms as well as a few other bonus dance styles like Bollywood and Hip Hop.