1. On The Street

9351 - 118 Avenue

Saturday, January 12th

Time Performance
Noon - 5:45 PM Street hockey tournament/Round-robin action
Noon - 5:45 PM Horse & Wagon Rides (92 St between 118 & 119 Ave)
Noon - 6:00 PM Keep your eyes open for: National Stilitwalkers of Canada, The Trollsons, Jasper National Park, Elk Island National Park, AWN, Caribou Patrol, Odins Ravens Vikings, Emily Elf, Cabane a sucre, Log Sawing Competitions, Jack Axe Knife-throwing, Buck Sawing & the Hercules Hoist

Sunday, January 13th

Time Performance
Noon - 5:45 PM Street hockey playoffs and championship game
Noon - 5:45 PM Horse & Wagon Rides (92 St between 118 & 119 Ave)
Noon - 6:00 PM Keep your eyes open for: National Stilitwalkers of Canada, The Trollsons, Jasper National Park, Elk Island National Park, AWN, Caribou Patrol, Odins Ravens Vikings, Emily Elf, Cabane a sucre, Log Sawing Competitions, Jack Axe Knife-throwing, Buck Sawing & the Hercules Hoist

2. Carrot Community Coffeehouse

9351 - 118 Avenue

Saturday, January 12th

Time Performance
12:15 PM Stefan Shewchuk Trio
1:15 PM Zemlia Vocal Trio
2:15 PM Chaika Orchestra
3:15 PM Chris Kyrzyk, Bandura
4:15 PM Jay Gilday
5:15 PM Gadjo Collective
6:15 PM Vinok Orchestra
7:15 PM Erasmo Coco
8:15 PM Harmonic Flamenco
9:15 PM Sebastian Barrera

Sunday, January 13th

Time Performance
12:15 PM Les Marionettes
1:15 PM Giselle Lemire
2:15 PM Mireille Moquin
3:15 PM Arlane Mahryke Lemire
4:15 PM Birch Island
5:15 PM Robert Walsh

3. Nina Haggerty Centre for the Arts

9225 - 118 Avenue

Saturday, January 12th

Time Performance
12:15 PM Chaika Orchestra
1:15 PM Chris Kyrzyk, Bandura
2:30 PM Zemlia Vocal Trio
3:30 PM Trembita Choir
4:30 PM Chaika Orchestra

Sunday, January 13th

Time Performance
12:30 PM Daniel Gervais
1:30 PM Arlane Mahryke Lemire
2:30 PM Max Roche
3:30 PM Giselle Lemire
4:30 PM Les Marionnettes

4. Pipon Village

91 St & 118 Ave

Saturday, January 12th

Time Performance
Noon - 6:00 PM Bannock & Tea
Noon - 6:00 PM Sash weaving, Métis exhibit
Noon - 6:00 PM Inuit Program, Tupik
Noon - 3:00 PM Cultural Art Workshop
Noon - 6:00 PM Talking Sticks

Sunday, January 13th

Time Performance
Noon - 6:00 PM Bannock & Tea
Noon - 6:00 PM Sash weaving, Métis exhibit
Noon - 6:00 PM Inuit Program, Tupik
Noon - 3:00 PM Cultural Art Workshop
Noon - 6:00 PM Talking Sticks

5. Big Bear Yurt Stage

91 St & 118 Ave (Located in Pipon Village)

Saturday, January 12th

Time Performance
12:00 PM Lakota Tootoosis (Hoop Dancer)
12:45 PM Brianna Lizotte (Métis Fiddler)
1:30 PM Jesse Cunningham (Indie Folk)
2:15 PM Nathan Cunningham
3:00 PM Cindy Paul (Folk)
3:45 PM Josh Languedoc (One man play)
4:45 PM Celeigh Cardinal (RnB)
5:30 PM Jay Gilday (Folk)
6:15 PM Sebastian Barrera
7:15 PM Esquina Latina
9:45 PM Erasmo Coco

Sunday, January 13th

Time Performance
12:00 PM Lakota Tootoosis (Hoop Dancer)
12:45 PM Brianna Lizotte (Métis Fiddler)
1:30 PM Jesse Cunningham (Indie Folk)
2:15 PM Nathan Cunningham
3:00 PM Cindy Paul (Folk)
3:45 PM Josh Languedoc (One man play)
4:45 PM Celeigh Cardinal (RnB)
5:30 PM Jay Gilday (Folk)

6. New Moon Pavilion

91 St & 118 Ave

Saturday, January 12th

Time Performance
12:30 PM Cheremosh & Cheremosh School
1:15 PM Vinok Orchestra
2:15 PM Lakota Tootoosis
3:00 PM Kitchen Party Calvin Vollrath, Jeremy Rusu, Marango Pie, Jay Kuchinsky
4:00 PM Calvin Vollrath & Jeremy Rusu
5:00 PM Shumka School of Dance
5:30 PM Brady Academy of Irish Dance
6:30 - 10:30 PM Canadian Friendship Round Dance

Sunday, January 13th

Time Performance
12:15 PM Jason Kodie
1:15 PM Wajjo Drummers
2:15 PM Zéphyr
3:00 PM Kitchen Party Calvin Vollrrath, Rhea Vollrath, Jeremy Rusu, Daniel Gervais, Brianna Lizotte
4:00 PM Sangea
4:45 PM Equalizer Kamo

Please Note: 6:30 pm – Midnight on Saturday, Canadian Friendship Round Dance inside the New Moon Pavilion. Admission and Dinner are FREE. Tickets can be purchased for refreshments & snacks.

7. The Hearth

9210 – 118 Ave (Located inside the Community League)

Saturday, January 12th

Time Performance
12:00 PM Diamonds Trio
1:00 PM Opening Ceremonies
2:00 PM Jay Kuchinsky Trio
3:00 PM Vinok Orchestra
4:00 PM Marango Pie
5:00 PM Calvin Vollrath & Jeremy Rusu
6:30 PM Harmonic Flamenco
7:30 PM Rumba Caliente Canada Band

Sunday, January 13th

Time Performance
12:00 PM Cindy Paul
1:15 PM Borealis Renaissance Consort with Society of Creative Anachronism
2:00 PM Pascal Lecours & Mauvais Caractères
3:00 PM Cristian de Luna
4:15 PM Calvin Vollrath
5:00 PM Tourtière Contest
5:30 PM Pascal Lecours & Mauvais Caractères

8. Tom Fool’s Ice Kingdom

91 St & 118 Ave (Located behind the Community League)

Saturday, January 12th

Time Performance
Noon - 10:00 PM Kids Ice slide, Ice Crokinole
Noon - 10:00 PM Jam Can Curling
Noon - 10:00 PM Family winter outdoor fun: Frozen x's and o's, bean bag toss, and take your Deep Freeze selfie at the Giant Ice Throne
Noon - 8:00 PM Hot dog & marshmallow roast (purchase tickets at info booth)

Sunday, January 13th

Time Performance
Noon - 6:00 PM Kids Ice slide, Ice Crokinole
Noon - 6:00 PM Jam Can Curling
Noon - 6:00 PM Family winter outdoor fun: Frozen x's and o's, bean bag toss, and take your Deep Freeze selfie at the Giant Ice Throne
Noon - 6:00 PM Hot dog & marshmallow roast (purchase tickets at info booth)

9. Alberta Avenue Park

92 St & 118 Ave

Saturday, January 12th

Time Performance
Noon - 5:00 PM Family outdoor fun, toboganning
6:00 PM Fireworks

Sunday, January 13th

Time Performance
Noon - 6:00 PM Family outdoor fun, toboganning

10. Northern Lights Beer Garden & Ice Bar

North of 118 Ave (Located inside the Giant Igloo)

Saturday, January 12th

Time Performance
12:00 PM Vinok Orchestra
1:00 PM Marango Pie
2:00 PM Diamonds Trio
3:00 PM Gadjo Collective
4:00 PM Stefan Shewchuk Trio
5:00 PM Jay Kuchinsky Trio
6:15 PM Liz Pomeroy
7:15 PM Keri Lynn Zwicker
8:15 PM Sebastian Barrera
9:15 PM Keri Lynn Zwicker

Sunday, January 13th

Time Performance
12:00 PM Max Roche
1:00 PM Calvin Vollrath
2:00 PM Daniel Gervais
3:00 PM Marc Halun
4:00 PM Mireille Moquin
5:00 PM Karrimah

11. Bedouin Beats

11805 94 St

Saturday, January 12th and Sunday, January 13th

Time Performance
Noon - 6:00 PM You are in for a sparkly winter treat as dancers from across Alberta bring their talents and love for bellydance as an art form to our stage!

You can also download a copy of the festival map and schedule here or check out our interactive map!